ללמוד טיסה באילת?

שדה התעופה הישן באילת

לאחרונה אני נשאל הרבה שאלות על האפשרות ללמוד לרישיון טיס באילת. התשובה שלי מתייחסת ללימודים בעיר הדרומית, ללא קשר למוסד לימודי כלשהו.

לפרטים נוספים או להזמנת טיסה צלצלו עכשיו למספר 050-5518080 או מלאו את הטופס ונחזור אליכם:

שדה התעופה אילת

 • על פי הפרסומים, שדה התעופה באילת עתיד להיסגר בקרוב ויחליף אותו שדה התעופה "רמון" שבתמנע.
 • אני לא רואה את רת"א – רשות התעופה האזרחית, מאשרת לימודי טיס בשדה תעופה בינלאומי שבו חניכי טיס יצטרכו לטוס ביחד עם מטוסי סילון גדולים.
 • שדה התעופה רמון ממוקם ממש על גדר הגבול עם ירדן, עוד סיבה לא לאשר בו לימודי טיס. מה יקרה אם חניך בטיסת סולו יעבור את הגבול וינחת בעקבה בטעות.
 • ונניח שרת"א כן תאשר, אז איך תגיעו לשם לטיסות שלכם? הרי השדה נמצא במרחק חצי שעה נסיעה מאילת.
 • לימודי טיס זה לא להיכנס למטוס, להניע ולטוס. איפה יערכו התדריכים שלפני כל טיסה? איפה יתחקרו את הטיסות? מה עם עזרים כמו סימולטור (דרוש להגדר מכשירים), מה עם מוסכים לטיפול במטוסים? מה עם אנשי מבצעים שיטפלו בכל הנושאים שמסביב לשיעורים המעשיים?
 • האטרקטיביות של לימודים באילת היא המחירים הזולים בגלל שאין מע"מ. אני בכלל לא בטוח שתמנע כלולה באיזור שנהנה מההסדר הזה, אז…מה עם המחירים?
 • כדי ללמוד לטוס באילת תצטרכו, מן הסתם, לעבור לגור באילת. קחו בחשבון את הוצאות המעבר, הוצאות השהיה והכלכלה בעיר, את הניתוק מהחיים שאתם מכירים במרכז ותוסיפו אותן לשכר הלימוד שתשלמו.
 • את מבחני התיאוריה (8 מבחנים) אתם צריכים לעשות ברת"א שמשרדיה באיירפורט סיטי ליד נתב"ג – הוצאות נסיעה. את המבחן המעשי שלכם בטיסה מבצע בוחן של רת"א, אני לא יודע אם הבוחנים יסכימו להגיע לאילת לבחינה, ואם כן מה תהיה הזמינות שלהם לכשתצטרכו את הבחינה.

מזג האוויר באילת

 •  מזג האויר באילת הוא הקיצוני ביותר בישראל. אתם בטוחים שאתם רוצים שיעור טיסה במטוס לא ממוזג בחום של 45 מעלות בצל? יש לכם מושג איך נופלים ביצועי המטוס בחום כזה עד כדי סכנת נפשות? (בהרצליה לדוגמה, מי שמכיר את הפמ"ת יודע שחניך, או טייס עם פחות מ 150 שעות חייב להתייעץ עם מדריך טיסה לפני שהוא ממריא בחום של 29 מעלות ומעלה. אז ב 45 מעלות מה?) בנוסף איזור הערבה ידוע ב "חתחותים" הכבדים, וברוחות העזות ששוררות בו, וכל מי שטס לאילת עם מטוס קל יודע על מה אני מדבר. אז ללמוד שם לטוס? לא נראה לי…

אזורי אימונים באילת

 •  חלק ניכר מכל קורס טיס מתבצע בתוך איזורי אימונים שהם איזורים מתוחמים בגבולות ברורים על הקרקע ובגבהים ברורים באויר. בתוך איזור האימונים אפשר לתרגל נושאים שונים מבלי לחשוש שאנחנו מפריעים לתנועה האוירית בסביבה, או שתנועה כזאת תפריע לנו. אני לא מכיר איזורי אימונים בסביבות אילת. יתרה מכך, רובו ככולו של הנגב משמש כשטחי אש של צה"ל ואני לא רואה איך ניתן יהיה להתאמן שם באמצע השבוע.

טיסות לשדות תעופה אחרים מאילת

 •  החלק האחרון בקורס הוא לימוד של שיטת הניווט האווירי ובמסגרתו טיסות, ונחיתות בשדות תעופה אחרים. המרחק של שדות אחרים מאילת (הקרוב ביותר הוא באר-שבע) הוא גדול, ולכן תטוסו הרבה שעות מיותרות כדי להשלים את הדרישות לקורס, מה שמאוד ייקר לכם את מחיר קורס הטיס האזרחי.

לסיכום, אם אתם שואלים לדעתי אז ללמוד טיסה באילת זה לא רעיון טוב, הלימודים יהיו קשים ומסובכים יותר מאשר לימוד במרכז, ולדעתי גם יעלו הרבה יותר.

אז איפה לעשות רישיון טיס אזרחי?

בואו לעשות את רישיון הטיס האזרחי שלכם אצלנו בשדה התעופה הרצליה ותהנו מכל היתרונות שיש לנו. רוצים לבדוק אותי? צרו קשר ונקבע טיסת היכרות שתאפשר לכם. להתראות בקרוב! ✈🙂

לצערי, מאז נכתב המאמר הזה, נסגר שדה התעופה באילת והוחלף ע"י שדה התעופה אילת-רמון. על פי הידוע לי לא מוצעים יותר קורסי טיס אזרחיים באילת.

דורון שפירא