כמה שוקל מטוס

כמה שוקל מטוס? התשובה לשאלה הזאת מורכבת ותלויה במספר גורמים:

  • איזה מטוס?
  • עם נוסעים או בלי? עם דלק או בלי? עם מטען או בלי?
  • באיזה שלב של הטיסה?
  • משקל מגבלתי או משקל בפועל לטיסה מסוימת?

מבולבלים? תנו לי לעשות לכם סדר:

לפרטים נוספים או להזמנת טיסה צלצלו עכשיו למספר 050-5518080 או מלאו את הטופס ונחזור אליכם:

כמה שוקל מטוס – פירוט לפי סוגי מטוסים

אתם מכירים מן הסתם הרבה סוגים של מטוסים – מטוסי נוסעים, מטוסי מנהלים, מטוסים קלים, אולטרלייטים, מטוסי קרב או תובלה מטוסים יבשתיים או ימיים ועוד המון סוגים. כמובן שבכל קטגוריה של מטוסים ישנם די הרבה דגמים, וכל אחד מהם הוא בעל משקל אחר.

להלן דוגמאות משקל של כמה סוגי מטוסים:

  1. משקל ההמראה המרבי של מטוס הנוסעים הגדול בעולם – האיירבאס A380 הוא כ 560 טון.
  2. משקל ההמראה המרבי של בואינג 747 הוא כ 447 טון.
  3. מטוסי נוסעים 'קטנים' יותר דוגמת הבואינג 737 או איירבאס A320 ישקלו כ 70-80 טון בהמראה במשקל מירבי.
  4. מטוסי ה ATR שמפעילות חברות בארץ ישקלו בהמראה כ 20 טון.

המשקלים האלה הם משקלים מרביים להמראה המותרים על פי יצרן המטוס. בפועל ישתנה משקל ההמראה כתלות בהרבה פרמטרים – מספר הנוסעים, מזג האוויר, טווח הטיסה הרצוי, כמות המטען בבטן המטוס ואפילו אורך המסלול יקבע את המשקל המקסימאלי שמותר לקחת.

מטוס בואינג 747-800
בואינג 747-800. משקל המראה מרבי כ 447 טון.

איך מחשבים כמה שוקל מטוס?

חישוב המשקל של המטוס לפני טיסה נעשה ע"י הוספה של משקלי הדלק, המטען, הצוות והנוסעים למשקלו הבסיסי של המטוס.

מנסיונכם אתם יודעים שלא התבקשתם לגלות כמה אתם שוקלים לפני הטיסה 😉 אבל לחברות התעופה ישנן טבלאות ובהן משקלי נוסעים ומטען ממוצעים והן משתמשות בטבלאות לחישוב המשקל הכולל של הנוסעים ומטענם.

בנוסף, שלא כמו שאתם מכירים מתדלוק מכוניותיכם, את המטוסים מתדלקים לפי משקל דלק רצוי ולא לפי כמות נפחית (ליטר או גאלון) וזאת כדי שיהיה אפשר לתדלק את המטוס מבלי לעבור את המשקל הרצוי.

המשקל הכולל של המטוס לפני יציאתו לטיסה נקרא – משקל מרבי בעמדת החניה של המטוס – הרמפה, ולפני ההמראה יופחת ממנו הדלק הדרוש כדי להסיע את המטוס לתחילת המסלול.

ועכשיו אני שומע אתכם מגחכים – 'כמה דלק כבר יכול המטוס לקחת בהסעה עד לתחילת המסלול..?' אז מטוס בואינג 747 צורך כ 10 טון דלק בשעה, עכשיו תחשבו כמה דלק הוא יצרוך בהסעה של רבע שעה מטרמינל 3 לתחילת המסלול… דרך אגב, מטוס בואינג 737 צורך כ 2 טון דלק מטוסים לשעה.

למטוסים הגדולים ישנו גם משקל נחיתה מרבי, ועכשיו – כשאתם יודעים כמה דלק צורך המטוס בטיסה, אתם יכולים להבין את מקור ההפרש. זאת גם הסיבה שלפעמים – כשמטוס נאלץ לחזור לנחיתה לא מתוכננת, הוא חייב לרוקן דלק מעל הים לפני שיוכל לנחות.

בנוסף למגבלות המשקל שישנן למטוס, יש לו גם מגבלות למיקומו של מרכז הכובד, וגם אותו חייבים לחשב לפני כל טיסה ולוודא שהוא ישאר במסגרת המגבלות גם תוך כדי הטיסה תוך התחשבות בחלוקת המשקל במקומות שונים במטוס.

דורון שפירא

יש לכם שאלות נוספות על כמה שוקל מטוס? רוצים לבוא אלינו כדי לטוס או להטיס מטוס בשיעור טיסה חווייתיטייס ליום אחד? צרו קשר או השאירו פרטים בטופס שלהלן ונחזור אליכם: